Yeni tespit edilen 50 metrelik asteroit risk listesinin başında!

Sevgililer Günü 2046 bir dizi nedenden dolayı unutulmaz olabilir.

Sadece sahip olduğunuzu hiç bilmediğiniz bir hayranınızdan bir kart almakla kalmaz, aynı zamanda Dünya’ya çarpan ve yaygın yıkıma neden olan büyük bir asteroide tanık olabilirsiniz.

Umarım o gün herkesin alacağı tek teslimat bir karttır, ancak bilim adamları, geçen hafta keşfedilen 49 metre genişliğindeki bir asteroitin şu anda birkaç on yıl içinde gezegenimize çarpma şansının 625’te 1 olduğunu hesapladığını söylüyorlar.

2023 DW olarak adlandırılan kaya, şu anda Avrupa Uzay Ajansı’nın Dünya’ya yakın nesnelerin çarpma tehlikesini kategorize etmek için kullanılan Torino ölçeğinde “1” derecesine sahip tek Risk Listesinin başında yer alıyor.

Ancak uzmanlar, 2023 DW’NİN gezegenimizi etkileme konusunda yalnızca “çok küçük bir şansı” olduğunu güven verici bir şekilde söylüyorlar.

Analiz, Avrupa Uzay Ajansı’nın Dünya’ya Yakın Nesneler Koordinasyon Merkezi’nden geliyor ve bu merkez, Dünya için tehlikeli olabilecek kayaları derin uzayda araştırıyor.

Asteroit 2023 DW sadece birkaç gün önce keşfedildiğinden, bilim adamları, boyut olarak Olimpik bir yüzme havuzuna benzeyen kayanın özelliklerini daha kesin olarak belirlemek için analizlerine devam ediyorlar.

NASA Asteroid Watch bu hafta tweet attı: “2046’da Dünya’yı etkileme şansı çok düşük olan 2023 DW adlı yeni bir asteroidi takip ediyoruz.

“Genellikle yeni nesneler ilk keşfedildiğinde, belirsizlikleri azaltmak ve yörüngelerini gelecek yıllarda yeterince tahmin etmek birkaç haftalık veri alır.”

Daha sonraki analizler, 2023 DW’NİN Dünya’ya çarpma riskinin arttığını gösteriyorsa, NASA’nın asteroit sapma sistemini kurması altın bir fırsat olacaktır.

Teknoloji, geçen yıl bir uzay aracını uzaktaki bir asteroide çarptığında büyük bir başarı ile test edildi ve çarpma kuvveti kayanın gidişatını değiştirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir